2012-04-27

Kodeks dobrych praktyk - publikowanie ogłoszeń o zamiarze udzielenia zamówienia przez Beneficjentów I i II Osi Priorytetowej RPO WL 2007 – 2013

Zaleca się by Beneficjenci, którzy podmiotowo albo przedmiotowo zwolnieni są ze stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w celu zachowania zasady przejrzystości i uczciwej konkurencji oraz uniknięcia konfliktu interesów dokonywali publikacji ogłoszenia o zamiarze udzielenia zamówienia w ramach realizowanego projektu.

Powyżej zalecane postępowanie nie jest co prawda obligatoryjne jednak należy je traktować jako dobrą i oczekiwaną praktykę. Bezsprzecznie bowiem należy uznać, że prawidłowe upublicznienie ogłoszenia o zamiarze udzielenia zamówienia należy traktować jako wykonanie obligatoryjnej zasady związanej z zachowaniem zasady konkurencyjności.

Dla przypomnienia wskazuje się, że zachowanie zasady przejrzystości polega m.in. na zagwarantowaniu wszystkim potencjalnym oferentom odpowiedniego poziomu upublicznienia informacji umożliwiającego rynkowi usług otwarcie na konkurencję oraz dochowanie bezstronności procedur wyboru wykonawcy.

Publikacja ogłoszenia może polegać na: zamieszczeniu ogłoszeń w internecie, prasie o zasięgu krajowym/regionalnym (lub prasie specjalistycznej) lub lokalnych środkach publikacji.

Treść ogłoszenia może być ograniczona do krótkiego opisu podstawowych informacji dotyczących zamówienia, które ma być udzielone oraz sposób jego udzielenia wraz z zaproszeniem do skontaktowania się z podmiotem zamawiającym, powinno również zawierać informacje dotyczące mechanizmów (kryteriów) stosowanych podczas wyboru wykonawcy. Może ono być uzupełnione dodatkowymi informacjami w internecie lub też na wniosek złożony u podmiotu zamawiającego.

Ogłoszenie i dodatkowa dokumentacja powinna zawierać tyle informacji, ile racjonalnie potrzeba przedsiębiorstwu do podjęcia decyzji o wyrażeniu zainteresowania otrzymaniem zamówienia.

Wydaje się więc, że jednym z pożądanych sposobów na spełnienie wymogów związanych z zachowaniem zasady uczciwej konkurencji oraz przejrzystości postępowania będzie publikacja wystarczająco dostępnego ogłoszenia przed udzieleniem zamówienia. W trakcie dokonywania wyboru formy ogłoszenia należy kierować się oceną znaczenia zamówienia w kategoriach rynku wewnętrznego, w szczególności w świetle jego przedmiotu, wartości i zwyczajowych praktyk przyjętych w danym sektorze.

Przypominamy również o tym, że w świetle dotychczas obowiązujący zasad konkursowych celu najefektywniejszego wykorzystania środków publicznych zasadnym jest przeprowadzenie postępowania zgodnie z tzw. czteropunktową procedurą udzielania zamówienia. W powyższym zakresie odsyłamy do Podręcznika Beneficjenta. Ogólnie można stwierdzić, że czteropunktowa procedura sprowadza się do następujących głównych etapów (czynności):

  1. wysłanie zapytań ofertowych do potencjalnych usługodawców,
  2. zebranie ofert,
  3. wybranie najkorzystniejszej z oferty,
  4. sporządzenie protokołu z wyboru najkorzystniejszej oferty.

czytano: 95 razy

Informację wytworzył(a): Cezary Szymański

Data utworzenia informacji: 2012-04-27 13:48:31

Data ostatniej modyfikacji: 2012-04-27 13:56:44

kategoria: Realizacja projektów

Do poprawnego wyświetlenia treści materiałów publikowanych w formacie PDF niezbędna jest przeglądarka do plików w tym formacie.

Darmową przeglądarkę można pobrać ze strony www.adobe.com

Darmową przeglądarkę można pobrać ze strony POBIERZ
PRZEGLĄDARKĘ
PLIKÓW PDF